Zalety i wady rekuperacji
Wad rekuperacji jest zdecydowanie mniej niż zalet, jednak warto się z nimi zapoznać.
Podstawową wadą są koszty instalacji, jakie musimy ponieść na instalację systemu. Musimy zakupić sam rekuperator oraz kanały rozprowadzające powietrze (najlepiej sztywne, stalowe). Dodatkowo trzeba doliczyć cenę montażu, bo nie warto instalować rekuperacji samodzielnie.
Podejmując decyzję o instalacji rekuperacji na początku budowy, możemy znacząco zmniejszyć poniesione nakłady na wentylację.
Rezygnując z kominów wentylacyjnych, kominków dachowych oraz zastosowanie tańszych okien nieotwieranych i rezygnacja z nawiewników w wielu wypadkach pokryje koszty instalacji systemu rekuperacji.
Trzeba pamiętać że rekuperację robimy zamiast wentylacji grawitacyjnej, nie oprócz.
Wadą są również koszty eksploatacji – samo użytkowanie rekuperatora nieznacznie podwyższy rachunki za prąd (rocznie ok. 180 zł). Dodatkowo trzeba regularnie robić przegląd systemu i wymieniać filtry.
Wydaje się jednak, że druga strona medalu: zalety rekuperacji, są dużo większe niż wady i bilans zysków i strat wychodzi zdecydowanie na korzyść.
Zalet rekuperacja ma znacznie więcej
Kontrolowany strumień powietrza.
Niezależnie od warunków atmosferycznych rekuperacja zapewnia sprawną wymianę powietrze w domu. W dodatku wymieniane powietrze jest na bieżąco oczyszczane od dwutlenku węgla, wilgoci, alergenów, związków chemicznych, zanieczyszczeń, kurzu, wirusów i bakterii – a zatem zdrowsze. Rekuperacja stwarza też dodatkowe możliwości jonizacji i oczyszczania powietrza.
- zawsze świeże powietrze
- mniej kurzu roztoczy
- mniej wilgoci w powietrzu ( brak pleśni)
- brak much i komarów (nie musisz już otwierać okien)
- filtrowanie powietrza (możliwości oczyszczania z wirusów, bakterii, alergenów)
Oszczędności na ogrzewaniu – wynikające z odzysku ciepła
Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń i ogrzewa nim świeże powietrze nawiewane.
Wydatki na ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają od 30 do 50% ( w zależności od stopnia zaizolowania budynku oraz solidności wykonania systemu wentylacyjnego
Ciszej w domu
Jeśli dom stoi przy ruchliwej ulicy to rekuperacja pozwoli nam zamknąć okna. Hałasu wpadnie do domu znacznie mniej niż przy ciągle uchylonych latem oknach.