Syndrom chorego budynku

//wpsolarclear/wp-content/uploads/2016/07/06.jpg

Syndrom chorego budynku to zespół dolegliwości występujących u osób przebywających w pomieszczeniach budynków. Użytkownicy uskarżają się na dolegliwości zdrowotne występujące w wyniku przebywania w budynku. Dolegliwości te są tym silniejsze im dłużej się przebywa w pomieszczeniach, a przy tym trudno konkretnie określić co właściwie jest ich przyczyną. Pewne jest natomiast, że większość z nich mija po opuszczeniu budynku.

W 1982 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Syndrom Chorego Budynku za zdefiniowany problem zagrażający zdrowiu człowieka. Dwa lata później, w specjalnym raporcie poinformowała, że w skali całego globu SBS pojawia się w 30% nowych i odnawianych budynków. W większości z nich można go wyeliminować.

Występowanie objawów syndromu chorych budynków wiąże się ze złą jakością powietrza wewnętrznego. Powoduje ona nie tylko dyskomfort wywołany niewłaściwymi parametrami fizycznymi powietrza. Jakość powietrza psują także zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne.

Domy jednorodzinne również mogą szkodzić swoim mieszkańcom – gdy są zagrzybione, albo zbyt szczelne (po wymianie okien na nowe, przy zatkanych kratkach wentylacyjnych, bo "ciągnie" zimno...).

W czasach gdzie budownictwo nie było tak energooszczędne oraz stolarka okienna była bardziej nieszczelna, problem z wentylacją nie występował, ponieważ powietrze dostawało się do domu bez większych problemów i następnie ogrzane uciekało do atmosfery wraz z zabranym ciepłem.

Energooszczędne budownictwo, szczelna stolarka okienna powodują zanik wentylacji grawitacyjnej i niemożliwość infiltracji powietrza do domu, a co za tym idzie braku jego wymiany. Takie rozwiązanie jest bardzo niekorzystne.

Ograniczanie strumienia powietrza wentylacyjnego oraz niewłaściwa eksploatacja przewodów składają się na przyczyny syndromu chorych budynków.

Rozwiązaniem tego problemu jest usprawnienie systemu wentylacyjnego.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia nam stały oraz odpowiedni ilość świeżego powietrza w domu.

Podstawowe zalety systemu rekuperacji:

  • filtrowanie powietrza z pyłków – co jest bardzo ważne dla alergików!
  • brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.
  • sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego – pełna kontrola nad instalacją
  • wentylacja na żądanie – szybkie przewietrzanie pomieszczeń
  • szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki)
  • szybkie usuwanie zapachów: kuchnia  – gotowanie, / WC
  • mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu
  • czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii
  • brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien

Stosując wentylację mechaniczną z rekuperację osiągamy odzysk ciepła z powietrza wywiewanego przez wymiennik rekuperacyjny, co obniża koszty eksploatacji budynku wynikające z tytułu oszczędności energii cieplnej.

  • Email: biuro@venke.pl
  • Addes: ul. Chemiczna 2, 65-001 Zielona Góra
  • Zapytaj naszego experta: 796 409 717

Doradzimy i pomożemy!

Możesz liczyć na rzetelne rozwiązania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.