Ile kosztuje rekuperacja?

//venke.pl/wp-content/uploads/2016/07/venke_rekuperatory.jpg

KOSZTY INSTALACJI:

Koszt całego systemu wentylacyjnego jest dobierany indywidualnie i zależy od:

  • typu i sposobu prowadzenia przewodów wentylacyjnych,
  • typu rekuperatora,
  • powierzchni domu
  • wzajemnego układu pomieszczeń,
  • liczby i przeznaczenia pomieszczeń,
  • liczba mieszkańców.

Najdroższy element to jednak centrala wentylacyjna, która powinna mieć maksymalną wydajność zbliżoną do kubatury domu.

Decydując się zakup urządzenia znacznie tańszego, nie należy oczekiwać ani wysokich parametrów temperaturowych powietrza, ani skutecznej pracy systemu wentylacyjnego. Tanie w zakupie urządzenia posiadają często rozwiązania technologiczne pochodzące jeszcze z lat 70-tych ( powodują tym samym duże zużycie energii przy niezbyt zadowalających parametrach odzysku ciepła)

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na koszt wykonania rekuperacji jest system przewodów wentylacyjnych.

Jednak koszt ten nie odbiega w znaczący sposób od kosztów wykonania wentylacji grawitacyjnej. Wymurowanie odpowiednich kominów (z kanałami wentylacyjnymi), a także obróbki dekarskie oraz praca murarzy i dekarzy także kosztują. Najczęściej należy się liczyć z wydatkiem około 4 tys. zł za jeden komin w zależności od przyjętej technologii.

Także zakup i montaż nawiewników okiennych lub ściennych to koszt od kilkuset do czasem nawet kilku tysięcy złotych.

Dlatego można przyjąć, że jeśli na etapie projektu zrezygnujemy z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej z odzyskiem ciepła, to dodatkowy nakład finansowy ponosimy jedynie na zakup rekuperatora (od około 4 do 8 tys. zł w zależności od wybranego modelu). Wynika z tego, że różnica w skali ogólnych kosztów budowy domu jest znikoma.

Dużo niewielkich firm oferuje „wyjątkowo” tanie rozwiązania.  Zazwyczaj są to systemy nie tylko wyposażone we wspomniane już niskiej klasy rekuperatory, ale także wykonywane na materiałach nie zapewniających odpowiedniej trwałości instalacji i wymagających całkowitej wymiany już po 4-5 latach użytkowania budynku.

Decydując się na zdrowy mikroklimat i obniżenie kosztów ogrzewania warto więc wybrać rozwiązanie sprawdzone, oferowane przez znaną firmę zapewniającą odpowiednią gwarancję i serwis.

Zwykle nie opłaca się korzystać z najtańszej rynkowej oferty na montaż rekuperacji - często system wykonany taniej, oznacza wykonany gorzej, bez poszanowania detali, które finalnie decydują o energooszczędności systemu. Odpowiadają także za komfort, który w rekuperowanym domu powinien być.

KOSZTY EKSPLOATACYJNE

Gdy zdecydujemy się na nowoczesny energooszczędny rekuperator, wówczas wydatki związane z jego eksploatacją są mniejsze.

Kiedy wybierzemy urządzenie o najlepszych parametrach pracy, czyli wysokim odzyskiem ciepła, a także wentylatorami na prąd stały – wówczas koszty prądu będą oscylowały w granicach 140 – 160 zł rocznie.

Za filtry ( w zależności od zastosowanego typu trzeba je wymieniać co 3 do 6 miesięcy) zapłacimy zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Instalacja rekuperacji jest jedną z niewielu, która się zwraca i to stosunkowo w krótkim czasie.
Dobrze zaprojektowana i wykonana rekuperacja zagwarantuje nam oszczędności na ogrzewaniu na poziomie 30 – 40%.

 

  • Email: biuro@venke.pl
  • Adres: ul. Chemiczna 2, 65-001 Zielona Góra
  • Zapytaj naszego experta: 796 409 717

Doradzimy i pomożemy!

Możesz liczyć na rzetelne rozwiązania. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.